Osocze PRP(Platelet Rich Plasma)

Jest płynną częścią krwi i stanowi 55% jej objętości. Jest podstawowym środowiskiem dla elementów morfotycznych. Zawiera 91% wody, 8% związków organicznych, w tym białek, cukrów, witamin, enzymów oraz 1% związków nieorganicznych, utrzymujących równowagę kwasowo- zasadową ustroju.

Zabieg z użyciem osocza stosuje się w celu odmłodzenia i regeneracji skóry.
Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet-rich plasma, w skrócie PRP) – preparat krwiopochodny, który otrzymuje się z krwi obwodowej pobranej od człowieka i który zawiera zwiększoną ilość płytek krwi.

Zawiera ono liczne czynniki wzrostu, dzięki czemu może stymulować procesy regeneracyjne i jest stosowane w terapii regeneracyjnej dostawowej oraz dościęgnowej, jak również w przyśpieszeniu procesów gojenia ran  . Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w kosmetologii i zabiegach upiększających twarz.

Zawiera ono zwiększoną (od 1,5 do 9x)ilość płytek krwi uwalniających(w procesie degranulacji)liczne czynniki wzrostu;
-transformujący czynnik wzrostu-TBF beta(kontroluje wzrost komórek, poliferację ,różnicowanie i apoptozę, a także układ immunologiczny)
-czynnik wzrostu śródbłonka naczyń-VEGF(czynnik wzrostu biorący udział w tworzeniu sieci naczyń krwionośnych oraz angiogeneze)
-płytkopochodny czynnik wzrostu-PDGF(białko regulujące różnicowanie i podział komórek)
-insulinopochodny czynnik wzrostu-IGF (regulator fizjologii w każdym rodzaju tkanki ,jego stężenie zwiększa się wzraz ze wzrostem organizmu i zmniejsza w następstwie starzenia się)

-czynnik wzrostowy hepatocytów-HGF( jest podstawową ,hamującą apoptozę ,morfo- i mitogenezę substancją naprawczą w stosunku do większości komórek ludzkiego ciala. Czynnik ten w szczególności
pobudza aktywność komórek nabłonkowych)

-czynnik wzrostu fibroblastów-FGF(odpowiada za rozwój i specjalizację komórek ,formowanie naczyń krwionośnych,w postaci naturalnej występuje w łożysku ,jest pomocny w tworzeniu komórek macierzystych, wspomaga naprawę uszkodzonych tkanek ,zarządza współpracą wszystkich substancji; witamin, minerałów,aminokwasów-w celu regeneracji organizmu)
– naskórkowy czynnik wzrostu-EGF(wpływa na rozwój i różnicowanie keratynocyców ,tworzenie naczyń krwionośnych i formowanie kolagenu)
A także cytokiny;(stymulują skórę do powstawania nowego kolagenu ,wspomagają proces angiogenezy ,a także przyśpieszają proces powstawania nowych komórek skóry .Osocze bogatopłytkowe stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu.W efekcie skóra staje się lepiej ukrwiona ,nawilzona, wyraźnie mlodsza oraz bardziej napięta. Efekty są bardzo subtelne ,gdyż twarz nie traci swoich naturalnych kształtów tak jak jest to w przypadku zastosowania wypełniaczy.
Zabiegi z użyciem osocza stosuje się w przypadku bruzd ,kurzych łapek, w zmniejszonej gęstości skory a także jako przyśpieszenie gojenia i regeneracji po zabiegach laserowych.
Polecany jest osobom poszukującym naturalnych metod odmładzania i z chorobami alergicznymi,stosuje się także w przypadku;
-rewitalizacji skóry
-zmniejszaniu blizn potrądzikowych
– łysieniu typu męskiego
-poprawie kolorytu,gęstości i napięcia skóry
-przyśpieszeniu gojenia po zabiegach laserowych
-fałdy nosowo-wargowe
-okolice oczu(kurze łapki,cienie)

Dzięki swojemu działaniu przeciwzapalnemu ,a nawet przeciwbakteryjnemu działa ochronnie na nasza skórę.Czynniki wzrostu zawarte w osoczu(głownie w płytkach krwi) pobudzają komórki do regeneracji.
Protoków zabi I-pobranie krwi obwodowej pacjenta -20ml
II-otrzymanie koncentratu bogatopłytkowego poprzez odwirowanie w specjalnej wirówce.Płytki krwi zostają oddzielone od erytrocytów i leukocytów.
III-podanie koncentratu bogatoplytkowego techniką mezoterapii.
Płytki osocza w kontakcie z kolagenem uwalniają czynniki wzrostu,które stymulują regenerację.
Od 4-6 tyg.po zabiegu w tych miejscach fibroblasty(komórki odpowiedzialne za podukcję kolagenu) wykazują szczególną aktywność,w zależności od potrzeby skóry i osiągnięcia odpowiednich efektów można zabieg powtórzyć lub wykonać mezoterapię aminokwasami ,które wspomagają wykształcenie nowej macierzy skórnej .Klinicznie daje to lepsze efekty mezoterapii.
Przeciwskazania;
-zakażena HIV
-immunosupresja
-niewyrównana cukrzyca
-stany zapalne i ropne na skórze
-twardzina lub choroby naczynioweegowy
-choroby nowotworowe
-stosowanie leków przeciwkrzepliwych
-trombocytopenia

Bezpieczeństwo

Zabieg z wykorzystaniem osocza jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów z uwagi na 100% biokompatybilności i immunologicznej neutralności dzięki czemu nie wystepuje reakcja uczuleniowa.
Prawidłowo pobrana krew ,odwirowana i poprawnie wykonany zabieg nie niesie ze sobą żadnego ryzyka powikłań.

Przygotowanie do zabiegu

Jeżeli nie ma przeciwwskazań;
-tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować leków w tym aspiryny(działa rozrzedzająco na krew)
-proponowane jest wykonanie badania na obecność przeciwciał HBs(anty-HBs)